Być może zauważyłeś brązowe narośla na skórze lub u niektórych starszych członków rodziny. Staraj się nie martwić, bardzo prawdopodobne, że to rogowacenie łojotokowe. Nikt nie może cię winić za to, że nie wiesz, o czym mówimy — nie jest to do końca gorący temat do rozmowy.

Czym są rogowacenie łojotokowe?

Rogowacenie łojotokowe jest powszechne i, co najważniejsze, łagodnenarośle na skórze. Na pierwszy rzut oka uniesiona skóra może wyglądać szkodliwie – a ich skupisko może być jeszcze bardziej niepokojące. Ale z definicji te brązowe plamy na skórze to nienowotworowe narośla skórne. Chociaż jakikolwieknieoczekiwane zmiany skórnepowinna być zawsze sprawdzona przez dermatologa.

Jeśli masz rogowacenie łojotokowe, zdecydowanie nie jesteś sam. Około 83 milionów Amerykanów ma jeden lub więcej z tych narośli skórnych na twarzy, szyi, klatce piersiowej, ramionach lub plecach. według badania z 2015 r. . Ale rogowacenie łojotokowe można znaleźć wszędzie na skórze, z wyjątkiem dłoni i podeszew stóp. Ponieważ wiele osób otrzymuje te narośla w średnim lub starszym wieku, często są one nieformalnie znane jako pąkle starzenia lub brodawki starcze. Tak!obrazy rogowacenia łojotokowego

(Źródło zdjęcia: BSIP / UIG za pośrednictwem Getty Images)

Rogowacenie łojotokowe jest zwykle koloru brązowego, brązowego lub czarnego, z lekko uniesionymi, płaskimi powierzchniami. Często są okrągłe lub owalne i mogą mieć szorstką teksturę, podobną do brodawki. Możliwe jest posiadanie tylko jednego z tych nienowotworowych narośli skóry, ale większość ludzi tworzy ich klastry . Nie zdziw się, jeśli nie wszystkie wyglądają tak samo; niektóre narośla mają tę brodawkowatą powierzchnię, podczas gdy inne wyglądają jak zwykłe ślady wosku naklejone na skórę.

obrazy rogowacenia łojotokowego

(Źródło zdjęcia: BSIP / UIG za pośrednictwem Getty Images)

Co powoduje rogowacenie łojotokowe?

Naukowcy nie są do końca pewni, co powoduje rogowacenie łojotokowe. Jednak tendencja do ich zdobywania wydaje się być dziedziczna, według Amerykańskiej Akademii Dermatologii . Chociaż te nienowotworowe narośla skórne mogą być związane z ekspozycją na słońce, można je również znaleźć na skórze, która jest zwykle zakryta. Dobrze wiedzieć, że nie są zaraźliwe. Jeśli rogowacenie łojotokowe wydaje się rosnąć i rozprzestrzeniać się na inne obszary ciała, pamiętaj, że z wiekiem możesz po prostu rozwijać więcej tej wypukłej skóry.

Jak pozbyć się rogowacenia łojotokowego?

Jeśli rogowacenie łojotokowe zostało sprawdzone przez dermatologa, który potwierdzi, że jest ono łagodne, a nie rakowe, leczenie nie jest konieczne. Chociaż możesz chcieć je usunąć, jeśli staną się podrażnione lub zaczną krwawić od ubrania ocierającego się o nie lub ze względów estetycznych. Na szczęście istnieje kilka metod usuwania rogowacenia łojotokowego, według Mayo Clinic .

Jedną z nich jest kriochirurgia, która polega na zamrażaniu rogowacenia łojotokowego ciekłym azotem. Chociaż może być skuteczny, nie ma gwarancji, że zadziała na wszystkie wzniesione narośle i może doprowadzić do rozjaśnienia leczonej skóry. Inną opcją jest łyżeczkowanie, polegające na zeskrobaniu powierzchni skóry specjalnym narzędziem. Jeszcze inną metodą jest elektrokoagulacja, czyli spalanie prądem elektrycznym. Jest też ablacja, czyli waporyzacja narośli skóry za pomocą lasera.

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się rogowacenia łojotokowego w domu, FDA niedawno zatwierdziła pierwsze miejscowe, nieinwazyjne leczenie . Po latach tak zwanego kremu do usuwania łojotokowego rogowacenia, który się nie sprawdzał, w końcu mamy ESKATA, roztwór nadtlenku wodoru, który może usunąć wypukłe rogowacenie łojotokowe bez zamrażania, cięcia i przypalania skóry. Sądząc po zdjęciach przed i po opublikowanych przez Aclaris Therapeutics, wyniki wyglądają bardzo obiecująco.

rogowacenie łojotokowe jak usunąć

(Źródło zdjęcia: Aclaris Therapeutics, Inc.)

Pamiętaj: Zawsze rozmawiaj z zaufanym lekarzem, aby dowiedzieć się, jakie leczenie łojotokowego rogowacenia jest dla Ciebie odpowiednie. Należy pamiętać, że leczenie – bez względu na to, jak skuteczne – niekoniecznie gwarantuje wyleczenie łojotokowego rogowacenia. Chociaż narośle skórne prawdopodobnie nie powrócą do tych samych miejsc na ciele, mogą pojawić się później w innym miejscu, jeśli jesteś na nie podatny.

Nie próbuj samodzielnie usuwać rogowacenia łojotokowego. Jakkolwiek kuszące może być wypróbowanie nowych trendów w domowym usuwaniu rogowacenia łojotokowego, eksperci ostrzegają, że istnieje ryzyko infekcji . Bez względu na to, jak uzasadnione może się wydawać leczenie w domu, jest to jedna z tych rzeczy, których – całkiem dosłownie – nie powinieneś brać w swoje ręce.