tenkoronawirus (COVID-19)Kryzys jest zrozumiały dla nas wszystkich. Nieustannie odkażamy prawie wszystko, czego dotykamy, ale czy naprawdę musimy zdezynfekować nasze artykuły spożywcze, zanim je odłożymy?

Pojawiła się jedna sugestia, która zyskała dużą popularność w mediach społecznościowych od lekarza w Michigan twierdząc, że powinniśmy zostawić zakupy na kilka dni na zewnątrz, zanim włożymy je do lodówek i szafek. Brzmi to jak przepis na katastrofę, a przynajmniej zepsutą żywność, wyjaśnia Donald Schaffner, mikrobiolog i ekspert ds. bezpieczeństwa żywności z Rutgers University. Powiadomienie o nauce .

Chociaż Schaffner odrzuca radę, aby trzymać artykuły spożywcze na zewnątrz jako wyraźnie śmieszną, przyznaje, że można w tym znaleźć samorodek prawdy. Wiemy, że wirus jest powoli inaktywowany w temperaturze pokojowej, a jego okres półtrwania wynosi około ośmiu godzin – pisze. Ale ta rada zakłada, że wszystkie artykuły spożywcze są skażone, a samo dotknięcie artykułów spożywczych sprawi, że poczujesz się chory, żaden z nich nie jest prawdziwy . FDA popiera go, mówiąc, że nie ma dowodów na to, że żywność lub opakowania żywności są związane z przenoszeniem COVID-19.Schaffner zwraca również uwagę, że nie powinniśmy szorować żadnych świeżych produktów środkami dezynfekcyjnymi lub mydłem. Może to prowadzić do nieprzyjemnych objawów (nudności, wymiotów i biegunki) spowodowanych spożyciem tych środków czyszczących. Owoce i warzywa należy jeszcze przed jedzeniem wypłukać w zwykłej zimnej wodzie.

W zasadzie wszystko sprowadza się do tego, że choć prawdopodobnie nie będzie zraniony aby szybko przetrzeć nasze (nieprodukcyjne) artykuły spożywcze środkiem dezynfekującym, nie jest to w tej chwili konieczne. Zamiast tego Schnaffner zaleca mycie rąk przed i po przygotowywaniu jedzenia. I wiecie co, dodaje. Mycie rąk przed jedzeniem to najlepsza praktyka, nawet gdy nie jesteśmy w pandemii! Nie możemy się z tym kłócić.

Według CDC , ważniejszym sposobem ochrony siebie w przypadku zakupów spożywczych jest noszenie maski w sklepie lub odbiór przesyłki. (Kliknij tutajdla przewodnika po szyciu maski z tkaniny w domu).

Obecnie jest to dziwny i przerażający czas, ale wszyscy możemy przez to przejść z odrobiną dodatkowej cierpliwości i wytrwałości.