Jeśli twoje rośliny doniczkowe zaczynają wyglądać trochę smutno i opadające, łatwo jest poczuć, jakbyś stracił zielony kciuk. Być może wypróbowałeś już typowe środki zaradcze: przeniesienie rośliny na mniej lub więcej światła słonecznego, dostosowanie ustawienia temperatury w domu i zmieniając ile i jak często podlewasz te korzenie . Ale po tym wszystkim te zwiędłe liście mogą nadal wyglądać… zwiędłe. Jeśli jeszcze nie zauważyłeś poprawy, twoje rośliny doniczkowe mogą w rzeczywistości łaknąć dodatkowych składników odżywczych.

Granice w naukach o roślinach donosi, że fosfor, cynk i żelazo są niezbędne do przetrwania rośliny. Rośliny często mają trudności z wchłonięciem wystarczającej ilości tych trzech minerałów, ponieważ nie rozpuszczają się łatwo w wodzie i nie zawsze są obecne w glebie.

Na szczęście w twojej szafce na płatki zbożowe jest tanie i łatwe rozwiązanie: płatki owsiane. Suchy owies zawiera duże ilości fosforu oraz niewielkie ilości cynku i żelaza, zgodnie z USDA . Zawierają również dużo potasu, magnezu i wapnia, które są brane pod uwagę drugorzędne składniki odżywcze w roślinach. Są one potrzebne tylko w niewielkich ilościach, ale nadal są niezbędne dla zdrowia roślin.

To, czy użyjesz owsa wzbogaconego, czy niewzbogaconego, zależy od Ciebie. Niewzbogacony owies nadal jest dobrym źródłem wapnia, żelaza, potasu i fosforu , ale może nie zawierać tyle tych składników odżywczych, co wzbogacone płatki zbożowe. Wiedza o ogrodnictwie zaleca używanie staromodnych, wolno gotujących się lub surowych płatków owsianych zamiast szybkich lub błyskawicznych opcji, które są wstępnie ugotowane i potencjalnie mniej skuteczne. Jak wyjaśniło kilku entuzjastów roślin, mieszanie dwie do trzech łyżek suchego zboża do gleby raz w miesiącu powinno wystarczyć.

Należy zauważyć, że niektórzy ogrodnicy nie wierzą w używanie płatków owsianych jako wzmacniacza gleby. Joy Kieffer, autorka Dziennik ogrodowy, planista i dziennik ( Kup na Amazon, 14,81 $ ) napisał na Kora że płatki owsiane w glebie będą spleśniałe, gdy się zamoczą. Bezpieczniejszy zakład może polegać na tym, aby płatki owsiane stały się kompostem przed wprowadzeniem ich do gleby roślinnej. Może to również ułatwić roślinom przyswajanie minerałów z owsa.

Inni ogrodnicy uważają, że owies w glebie jest nieszkodliwy. Eksperci w Ogród wyjaśnij, że wszystkie ekologiczne mieszanki ogrodnicze zawierają pewną ilość pleśni i grzybów. Niektórzy uważają nawet, że żywe organizmy w glebie są idealne do wzrostu roślin.

Jeśli nadal chcesz używać owsa w swojej glebie, upewnij się, że obserwujesz swoje rośliny pod kątem oznak nadmiernej pleśni. Biała, puszysta pleśń, która rośnie na liściach lub na wierzchu gleby, prawdopodobnie nie zaszkodzi twojej roślinie, ale może konkurować z rośliną o składniki odżywcze.

Biała pleśń może również wskazywać, że twoja roślina ma zbyt dużo wilgoci lub że nie ma wystarczającej ilości światła słonecznego lub cyrkulacji powietrza. Aby usunąć białą pleśń, Ogród zaleca, aby najpierw zeskrobać formę w rękawiczkach i masce. Wyrzuć również ziemię, której dotykał. Następnie posypmała ilość cynamonuna glebie, która w naturalny sposób zwalcza grzyby i pleśń. Pamiętaj, aby nie podlewać rośliny, dopóki górne dwa cale gleby nie wyschną.

Jako alternatywę dla cynamonu możesz spróbować spryskać liście roślin mieszanką aspiryny i wody. Kwas acetylosalicylowy, który jest głównym składnikiem aspiryny, ma właściwości przeciwgrzybicze . Aby zrobić miksturę, zmiażdż dwie aspiryny moździerzem i tłuczkiem. Połącz proszek z 1 litrem wody w butelce ze spryskiwaczem i gotowe. Spryskaj miksturą liście roślin raz dziennie, aż pleśń zniknie.

Jak wskazał Wiedza o ogrodnictwie , możesz również użyć płatków owsianych jako formy zwalczania szkodników, zwłaszcza jeśli masz rośliny na zewnątrz. Posyp ziemię niewielką ilością owsa. Ślimaki i ślimaki zjadają owies i ostatecznie umierają, gdy płatki zbożowe zbyt mocno pęcznieją w ich żołądkach. Upewnij się, że nie posypujesz zbyt dużą ilością owsa, ponieważ może oślizgnąć się i owinąć wokół łodyg twoich roślin, gdy jest mokry. Może też wystąpić duża ilość owsaprzyciągać niechcianych gości, takich jak wiewiórki, gryzonie i owady.

Szukasz innego taniego źródła minerałów do dodania do ziemi doniczkowej? Ratować twoje skorupki jajek ! Pokruszone skorupki jaj są doskonałym źródłem wapnia dla Twojej rośliny. Dodatkowo ten składnik nie będzie podatny na pleśń. Należy pamiętać, że skorupki jajek mogą nie rozkładać się przez kilka miesięcy, ale kiedy już to zrobią, będą pomagają napowietrzyć glebę i obniżyć jej kwasowość . Dzięki tym wskazówkom i sztuczkom mamy nadzieję, że Twój zielony kciuk wróci w mgnieniu oka.

Piszemy o produktach, które naszym zdaniem spodobają się naszym czytelnikom. Jeśli je kupisz, otrzymamy niewielką część przychodów od dostawcy.