Może być trudno uwierzyć, że płukanie antybakteryjnym płynem do płukania jamy ustnej może w jakiś sposób wpłynąć na cokolwiek innego niż zęby i dziąsła. Ale nowe badanie sugeruje, że ci, którzy płukają gardło, mogą utrudniać obniżenie ciśnienia krwi, jakie przynosi ćwiczenie.

Wcześniejsze badania wykazały, że składnik płynu do płukania jamy ustnej, chlorheksydyna, podnosi ciśnienie krwi u uczestników w stanie spoczynku, zatrzymując produkcję tlenku azotu (który rozluźnia tętnice). Więc badacze z Uniwersytet w Plymouth w Anglii chcieli dowiedzieć się, w jaki sposób może to hamować wytwarzanie tlenku azotu podczas ćwiczeń i jego zdolność do obniżania ciśnienia krwi podczas i po treningu.

W małym badaniu naukowcy obserwowali 23 dorosłych, których poproszono o bieganie przez 30 minut na bieżni. Następnie zachwiali się, każąc im wypłukać usta płynem do płukania ust lub placebo o smaku miętowym po jednej, 30, 60 i 90 minutach po treningu.Godzinę po treningu wykazano, że ci, którzy spłukiwali się placebo, mają o 60 procent lepszą zdolność do obniżania i utrzymania ciśnienia krwi niż ci, którzy używali płynu do płukania ust. W rzeczywistości po dwóch godzinach u uczestników, którzy używali płynu do płukania jamy ustnej, nie było żadnych oznak obniżonego ciśnienia krwi.

Wyniki te doprowadziły naukowców do przekonania, że ​​istniejekorzystne połączeniemiędzy naturalnymi bakteriami w jamie ustnej a zdolnością do obniżania ciśnienia krwi. Craig Cutler, jeden ze współautorów badania, wyjaśnił: Odkrycia te pokazują, że synteza azotynów przez bakterie jamy ustnej jest niezwykle ważna w rozpoczęciu reakcji naszego organizmu na ćwiczenia w pierwszym okresie regeneracji, promując niższe ciśnienie krwi i większe dotlenienie mięśni. Mówiąc prościej, Cutler porównał nasze bakterie jamy ustnej do kluczy, które odblokowują nasze naczynia krwionośne, co następnie pozwala na obniżenie ciśnienia i budowanie mięśni.

Trzeba będzie przeprowadzić więcej badań, więc nie ma potrzeby całkowitego pomijania tego kroku. Cindy Geyer, doktor medycyny, po prostupolecadecydując się na płyn do płukania ust, który nie zawiera chlorheksydyny, taki jak Tom's of Maine ( 3 opakowanie za 21,56 USD, Amazon ).

W końcu nie chcesz poświęcać jednego obszaru zdrowia na rzecz drugiego. Oto, aby nasze ciała były szczęśliwe!

Więcej od PIERWSZEGO

Czy banany są zdrowe? Dietetyk waży

Wszystkie poparte nauką korzyści CBD w łagodzeniu bólu, lęku i bezsenności

Zamiana czerwonego mięsa na to białko może zmniejszyć ryzyko raka piersi