Mimo żerośliny doniczkowewykonaj świetną robotę w oczyszczaniu powietrza w domu, jeśli masz zwierzęta, te rośliny mogą potencjalnie wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Istnieje zdumiewająca liczba roślin, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, które są trujące dla twoich zwierząt. Chociaż niektóre są bardziej szkodliwe niż inne, ważne jest, aby być świadomym i dbać o to, by Twój dom i ogród były przyjazne dla zwierząt. Możesz trzymać te toksyczne rośliny z dala od domu lub poza zasięgiem ukochanych futrzanych przyjaciół.

Aloes

Aloes jest świetny na oparzenia słoneczne, ale nie tak dobry dla kotów czy psów. Aloes zawiera glikozydy antrachinonowe, które są środkami przeczyszczającymi — które po spożyciu mogą powodować wymioty i biegunkę.

Diabelski Bluszcz

Jeśli chcesz zatrzymać tę popularną roślinę w swoim domu, powieś ją wysoko i poza zasięgiemzwierzęta domowe. Oznaki spożycia tej toksycznej rośliny można zauważyć natychmiast i obejmują drapanie w twarz, pienienie w ustach i wymioty. Może również wystąpić umiarkowany lub ciężki obrzęk jamy ustnej, który utrudni oddychanie lub przełykanie.diabeł

Trzymaj Devil’s Ivy wysoko lub w strefie wolnej od zwierząt, takiej jak łazienka, jeśli chcesz ją trzymać w domu. (Źródło zdjęcia: Domy do kochania)

Chiński zimozielony

Oznaki spożycia tej toksycznej rośliny można zauważyć natychmiast i obejmują drapanie w twarz, pienienie w ustach i wymioty. Może również wystąpić umiarkowany lub ciężki obrzęk jamy ustnej, który utrudni oddychanie lub przełykanie.

Roślina Pomidora

Jeśli uprawiasz pomidory w swoim ogródku warzywnym, trzymaj od niego zwierzęta! Dojrzałe owoce są uważane za w porządku, ale zielone części rośliny zawierają solaninę, która jest toksyczna dla psów i kotów. Należy spożyć dużą ilość, aby spowodować poważne zatrucie.

Szczypiorek

Podobnie jak pomidory, koty i psy powinny unikać tej rośliny. Szczypiorek jest częścią rodziny Allium (cebula, czosnek i pory), które są toksyczne dla kotów i psów. Zatrucie cebulą i czosnkiem powoduje uszkodzenie czerwonych krwinek.

Wskazówka

Posadzenie ostrych ziół, takich jak rozmaryn i szałwia, dzięki ich wyraźnemu zapachowi utrzyma zwierzęta z dala od grządki ogrodowej. Coleus canina – znana również jako roślina Scaredy Cat – to kolejne wspaniałe zioło o bardzo ostrym zapachu, którego koty nie mogą znieść.

Chryzantema

Z tej rośliny pozyskuje się pyretryny, które są używane w pestycydach i lekach na psie pchły i kleszcze. To wystarczy, aby trzymać go z daleka od nich!

Dracena

Znany również jako Smocze Drzewo, powoduje ślinotok, wymioty, osłabienie i rozszerzone źrenice po spożyciu przez koty lub psy.

Paproć szparagowa

Rośliny uważane za prawdziwe paprocie — bostoński, miłorząb, ptasie gniazdo i jelonek — choć nie są zalecane do spożycia, są uważane za nietoksyczne dla zwierząt domowych. Paproć szparagowa jest jednak toksyczna, więc trzymaj zwierzęta z daleka.

Język teściowej

Można by pomyśleć, że zwierzęta trzymałyby się z daleka od tej przerażająco wyglądającej rośliny doniczkowej, ale po prostu nigdy nie wiadomo. Nazywany również Sansevieria, po spożyciu przez zwierzęta domowe może powodować objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak ślinotok, wymioty i biegunka.

tysiąc języków htl

Trzymaj tę popularną roślinę doniczkową wysoko w ozdobnym stojaku na rośliny. (Źródło zdjęcia: James Henry)

Pokojowa Lilia

Ta roślina zapewnia zwierzętom wszystko oprócz spokoju. Wywołuje wymioty, ból w jamie ustnej, ślinotok i utratę apetytu. Inne niebezpieczne rodzaje lilii obejmują lilie wielkanocne, dzienne, azjatyckie, japońskie i lilie tygrysie.

Roślina z drzewa gumowego

Związki takie jak psoralen lub ficusin, znajdujące się w soku drzewa kauczukowego i płaczącego drzewa figowego (Ficus benjamina), mogą atakować DNA w komórkach. Wszystkie części drzewa kauczukowego i płaczącego drzewa figowego są trujące dla zwierząt domowych, jeśli zostaną połknięte.

Hortensja

Chociaż zwierzęta raczej nie będą skubać tej popularnej rośliny ogrodowej, opłaca się trzymać ją z dala od ogrodu, jeśli się martwisz. Ten krzew zawiera glikozydy cyjanogenne w liściach i kwiatach. Połknięcie przez zwierzęta domowe może powodować wymioty, biegunkę i letarg.

hortensja

Chociaż hortensje są ładnym i popularnym krzewem, nie są dobre dla kotów i psów. (Źródło zdjęcia: Domy do kochania)

Cyklamen

Nie daj się zwieść ich żywym kwiatom! Kiedy jakakolwiek część rośliny (zwłaszcza bulwy lub korzenie) jest żuta lub spożywana przez psy i koty, może to spowodować kliniczne objawy ślinotoku, wymiotów i biegunki.

Aby uzyskać pełną listę roślin, które są trujące dla zwierząt domowych lub uzyskać więcej informacji, przejdź do Infolinia dotycząca trucizn dla zwierząt.

Ten post został napisany przez Olivię Clarke. Więcej informacji znajdziesz na naszej siostrzanej stronie Domy do miłości .

Więcej z PIERWSZY

10 roślin łazienkowych, które ożywią Twoją przestrzeń i oczyszczą powietrze

18 roślin doniczkowych, które usuwają szkodliwe chemikalia z powietrza

Co Twój kwiat urodzenia mówi o Tobie