Witaminy B i C mogą być gorącymi tematami w świecie dobrego samopoczucia, ale kiedy ostatnio myślałeś o spożyciu witaminy K? Nie tylko ma wiele niesamowitych korzyści zdrowotnych, takich jak zwalczanie zapalenia stawów i poprawa wzroku, ale według jednego z badań witamina K może być również kluczem do długoterminowego zdrowia serca.

Niedawno australijscy naukowcy z New Edith Cowan University chcieli zobaczyć jak witamina K wpływa na ogólne samopoczucie sercowo-naczyniowe ludzi i zakwestionować czy prądcodzienne zalecenia dotyczące witaminy Kwystarczy, aby pomóc w sercu. Korzystając z danych z duńskiego badania dotyczącego diety, raka i zdrowia z okresu 23 lat, prześledzili spożycie witaminy K oraz częstość występowania problemów z sercem i hospitalizacji u ponad 50 000 uczestników. W szczególności przyjrzeli się dwóm kluczowym typom tego związku: witamina K1, która pochodzi z zielonych warzyw liściastych i olejów roślinnych oraz witamina K2, która w dużej mierze występuje w produktach mlecznych, takich jak jajka i ser, a także w sfermentowanej żywności.

Na podstawie swoich badań naukowcy odkryli, że uczestnicy, którzy mieli wyższy poziom spożycia witaminy K1, mieli do 21% mniejsze ryzyko hospitalizacji z powodu epizodu związanego z sercem. Osoby z wysokim spożyciem witaminy K2 odnotowały również 14-procentowy spadek ryzyka hospitalizacji związanej z sercem. Jeszcze bardziej imponujące jest to, że wszyscy badani, którzy spożywali większe ilości witaminy K, zauważyli, że ryzyko chorób serca spadło o 34 procent, szczególnie jeśli chodzi o miażdżyca , co jest częstym problemem medycznym, w którym w tętnicach gromadzi się płytka nazębna.Chociaż naukowcy uważają, że jest jeszcze więcej do zrobienia, uważają, że ich badania pokazują, że codzienne wytyczne dotyczące witaminy K mogą wymagać zmiany. Aktualne wytyczne dietetyczne dotyczące spożycia witaminy K są generalnie oparte wyłącznie na ilości witaminy K1, jaką osoba powinna spożywać, aby zapewnić koagulację jej krwi, Nicole Bondonno, starszy badacz biorący udział w badaniu, powiedział w oświadczeniu . Istnieje jednak coraz więcej dowodów na to, że przyjmowanie witaminy K powyżej obecnych wytycznych może zapewnić dalszą ochronę przed rozwojem innych chorób, takich jak miażdżyca. W przyszłości chcą skupić się na zwiększonym spożyciu witaminy K2.

Chcesz się poprawić własne spożycie witaminy K i uzyskać te korzyści zdrowotne dla serca? Warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż i boćwina to doskonały początek, podobnie jak warzywa, takie jak brokuły i brukselka. Kurczak, kiwi, awokado, jajka i sery również mogą załatwić sprawę. Po prostu porozmawiaj ze swoim lekarzem, zanim wprowadzisz jakiekolwiek większe zmiany w swojej diecie!