Od kilku lat mleko sojowe, migdałowe i owsiane w dużej mierze opanowało rynek bezmlecznych alternatyw. Jednak każdego dnia pojawia się coraz więcej opcji, a jest jedna, która może wydawać się trochę dziwna, ale zdecydowanie warta drugiego spojrzenia: mleko sezamowe.

Ogólnie rzecz biorąc, mleka bezmleczne mają kilka poważnych wad. Po pierwsze, często są nieprzyjazny dla środowiska i może pochłonąć tysiące galonów wody do wyprodukowania jednego kartonu, stwarzając nowe problemy związane ze zużyciem energii i oszczędzaniem wody w celu napędzania produkcji. Co więcej, w wyniku różnych procesów produkcyjnych mogą z czasem tracić swoje wartości odżywcze, co oznacza, że ​​konsumenci nie mają już zbyt wiele pod względem zdrowotnym niż woda, cukier i kilka innych dodatków.

Mleko sezamowe zyskuje na popularności, ponieważ może uniknąć tych problemów. Jego wytwarzanie jest bardziej przyjazne dla środowiska niż mleko migdałowe lub owsiane ze względu na ilość zużywanej wody i jest pełne składników odżywczych, takich jak witaminy E i D, magnez, żelazo i inne, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowego układu pokarmowego i odporności. W rzeczywistości to ma więcej witaminy D niż tradycyjne mleko krowie i tej samej kremowej konsystencji o nieco ziemistym smaku! Dodatkowo opcje takie jak Hope & Sesame Milk ( Kup w Hope & Sesame, 29,99 USD za sześć kartonów ) zawierają dodatki, takie jak białko grochu, które zwiększają ogólną zawartość białka w napoju. Hope & Sesame twierdzi, że ich napój zawiera osiem gramów białka na porcję, czyli więcej niż inne opcje.Lubić inne alternatywy dla nabiału ma jednak swoje wady. Jeśli mleko sezamowe jest nadmiernie przecedzone lub nadmiernie przetworzone, traci wiele z tych ważnych korzyści odżywczych które sprawiają, że jest tak zdrowy. Dodatkowo, ponieważ jest pochodzenia roślinnego, nie zawiera tak bardzo potrzebnej witaminy B12 ani tak dużej ilości witaminy A, jak mleko krowie.

Mimo to, jeśli chcesz spróbować robienie własnego w domu , wymaga tylko 35 minut i tylko czterech składników (czarnego sezamu, jednej daktyli, wody i soli), a jego proces jest podobny do innych alternatyw mleka pod względem mieszania i odcedzenia płynu. Równie dobrze może spróbować!